Niedziela, 2017-12-17

Imieniny: Jolanty, Łukasza

25 lat Konwencji o Prawach Dziecka

Konwencja praw dziecka powstała z inicjatywy Polski, jest to najważniejszy dokument   na świecie dotyczącym praw człowieka, który zawiera prawa wszystkich dzieci bez względu na pochodzenie czy wyznanie. Podpisały ją wszystkie kraje na świecie, natomiast USA i Somalia ją ratyfikowały.

Ten niezwykły dokument jest katalogiem zasad mówiącym o podejściu podmiotowym do każdego dziecka, uwzględnia  prawa socjalne, cywilne, kulturalne, polityczne,  a także prawa ekonomiczne. Zawiera uniwersalne normy mające zapewnić dzieciom ochronę przed wyzyskiem , złym traktowaniem, zaniedbaniem. Dziecko, to człowiek, które ze względu na brak dojrzałości, doświadczeń wymaga szczególnej troski zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej i prawnej. Rodzina według konwencji to najlepsze środowisko dla wychowywania dziecka. Powinna zatem zapewnić dziecku wychowanie  w szacunku , godności, poszanowaniu jego prywatności i tożsamości kulturowej. Państwo nie jest organem wychowującym dzieci, państwo może jedynie wspierać rodzinę w wychowywaniu najmłodszego pokolenia. Konwencja o prawach dziecka nie będzie „martwym dokumentem” tylko wtedy kiedy będzie przestrzegana  przez wszystkich dorosłych, a każdy dorosły był kiedyś małym bezbronnym dzieckiem, którego życie i rozwój zależny był od otoczenia ludzi  w jakim się wychował. Doświadczenia z okresu dzieciństwa niestety bywają różne. Dla jednych to czas idylli, czas do którego wraca się ze łzami w oczach – kochający, wspierający rodzice     i dziadkowie.  Często słyszymy wiele smutnych historii, kiedy dziecko pomimo pełnej rodziny pozostawiane jest same. Nie może liczyć na wsparcie psychiczne, jest świadkiem kłótni rodziców, odczuwa ciągły lęk, strach, brak mu poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Dorasta w świecie,    w którym walczy o przetrwanie, często biorąc kłopoty ludzi dorosłych na swoje barki. 20 listopada przypada święto kiedy uroczyście obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, w tym dniu szczególnie powinniśmy pochylić się nad naszymi małymi bohaterami – dziećmi, zastanowić się nad ostatnim tygodniem, miesiącem i rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu poświęciliśmy naszym pociechom, ile razy szczerze rozmawialiśmy z nimi na temat ich potrzeb, uczuć. Małe dziecko nie potrzebuje drogich prezentów, potrzebuje uwagi, wspólnie spędzanych chwil, które zapadną  w jego pamięci na resztę życia. Spędzony razem czas, wspólna zabawa, uśmiech na widok dziecięcego rysunku – w oczach dziecka rodzic jest najważniejszym człowiekiem na świecie, a ono samo czuje się ważne, docenione i spełnione.

Już wiele lat temu słynny doktor, pedagog Janusz Korczak wypowiedział słowa, o których powinien pamiętać każdy człowiek mający pod swoją opieką małe dziecko : „Dzieci nie będą dopiero, ale już są ludźmi a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam; przemówimy do ich serca - odczują nas”. W myśl tych słów czyńmy tak, żeby nasze słowa, które kierujemy w stronę dziecka nie były karzącym komunikatem, tylko słowami troski człowieka z większą mądrością  i doświadczeniem życiowym.

Opracowała : Sylwia Wróbel