Warning: in_array() [function.in-array]: Wrong datatype for second argument in /usr/local/apache/www/htdocs/przedszkole352.szkolnastrona.pl/includes/config.inc.php on line 56
szkolnastrona - Przedszkole 352 w Warszawie -

Środa, 2014-08-27

Imieniny:

Cezarego, Małgorzaty
statystyki
  • Do wakacji: -61 dni

Jesteś tu: » » SEMINARIUM w Przedszkolu 352 – „ EDUKACJA WIELOKULTUROWA - PRZYGOTOWANIE JĘZYKOWE DZIECI OBCOJĘZYCZNYCH W KONTEKŚCIE NAUKI JĘZYKA POLSKIEGO”

SEMINARIUM w Przedszkolu nr 352 – „ EDUKACJA WIELOKULTUROWA - PRZYGOTOWANIE JĘZYKOWE DZIECI OBCOJĘZYCZNYCH W KONTEKŚCIE NAUKI JĘZYKA POLSKIEGO” – 19.10.2011r.

W ostatnich latach w warszawskich placówkach oświatowych edukacją objętych jest się coraz więcej dzieci pochodzących z innych państw.  Niemal w każdej klasie szkolnej czy grupie przedszkolnej kształcą się dzieci koreańskie, wietnamskie, mongolskie, chińskie, ukraińskie itp. Nie dobrym rozwiązaniem jest wtłaczanie  na siłę tych w mechanizmy kulturowo -społeczne naszego kraju, pozostawianie ich nie zauważonymi też nie wypada. Przedszkole nasze już drugi rok uczestniczy w projekcie „Inny nie znaczy obcy. Adaptacja dziecka z innego kręgu kulturowego wśród rówieśników w polskim przedszkolu i szkole”. Projekt jest realizowany przez Organizację Pozarządową Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, dofinansowany ze środków Biura Edukacji m.st.  Warszawy. Opiekę merytoryczną nad realizacją projektu objęła dr Krystyna Kamińska.

W dniu 19.10.2011r. na terenie Przedszkola  nr 352 w Warszawie odbyło się seminarium na temat „ Edukacja wielokulturowa – przygotowanie językowe dzieci obcojęzycznych w kontekście nauki języka polskiego” zorganizowane przez Odział Terenowy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” Warszawa Ochota oraz Przedszkole nr 352.

Było to już drugie seminarium , które odbyło się na terenie naszego przedszkola w ramach programu „ Inny nie znaczy obcy”- adaptacja dziecka z innego kręgu kulturowego w polskim przedszkolu i szkole , dofinansowywanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Seminarium otworzyła Monika Bachańska – dyrektor Przedszkola nr 352. Spotkanie koordynowała PaniAgnieszka Pawlak– koordynator projektu na terenie Przedszkola nr 352 i reprezentant placówki ds. odmienności kulturowej na konferencjach, seminariach i warsztatach organizowanych w zakresie powyższej tematyki. Osobą prowadzącą spotkanie była Pani Magda Szlom, która przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA”. Zaproszeni goście  tj. Doradca metodyczny m. st. Warszawy Pani Grażyna Kudrzycka  oraz  dyrektorzy i nauczyciele mazowieckich przedszkoli i szkół  również podzielili się swoimi doświadczeniami oraz osiągnięciami w ramach realizacji programu wielokulturowości. Podczas seminarium odbył się wykład dr Krystyny Kamińskiej poruszający wybrane zagadnienia  dotyczące problemów językowych , lingwistycznych i  wychowawczych w praktyce przedszkolnej , mówiący o szeroko rozumianej komunikacji językowej oraz różnych formach komunikacji pozawerbalnej. Na seminarium zaprezentowano również osiągnięcia naszej placówki w tym zakresie. Autorem prezentacji była PaniAgnieszka Pawlak.

Tematyka seminarium  wzbudziła duże zainteresowanie nauczycielek, które na co dzień pracują z dziećmi z różnych kręgów kulturowych i w swojej pracy napotykają  na wiele trudności. 22 listopada 2011r. planowane jest zorganizowanie na terenie naszego przedszkola kolejnego spotkania, tym razem warsztatowego  dla nauczycieli z województwa mazowieckiego dla poszerzenia wiedzy  praktycznej i  teoretycznej w zakresie pracy z dziećmi z innych kręgów kulturowych. W organizacji i przebiegu spotkania pomoże nam Centrum Kultury Koreańskiej Ambasady Republiki Korei w Warszawie przy ulicy Kruczkowskiego nr 8.

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2012"

Mentor YDP Entelo